M/V Mozart Gemisine Saldırı

Liberya bayraklı M/V Mozart konteyner gemisi, Batı Afrika’da bulunan Gine Körfezi açıklarında korsan saldırısına uğradı. Korsanlar, 15 gemi adamını kaçırdı; silahlı saldırı sırasında  Farman İsmayilov adlı ikinci mühendis ne yazık ki hayatını kaybetti. 2  gemiadamı  gemide bırakılırken, bir diğeri ise saklanarak kurtulabildi. Gemide bırakılan 4. Kaptan gemiyi zor koşullarda Gabon limanına götürdü. Kaptan Furkan Yaren, başmühendis Süha Tatlıgül ve yağcı Bahadır Yeşilalan saldırıdan kurtulurken, kaçırılan personelden henüz haber alınamıyor.

Saldırıdan kurtulan personel korsanların 6-7 saat boyunca kapıyı kırmaya çalıştıklarını ve içeri girer girmez ateş ettiklerini anlattılar. Azeri mühendis bu esnada hayatını kaybetti.

Saldırıdan saklanarak kurtulabilen mühendis Süha Tatlıgül Denizcilik dergisine olayı şöyle anlattı: “Sabah saat 6’da saldırmaya başladılar. Dümen dairesine saklanıp sac kapıları kapattık. 6-7 saat kapıları kırmaya çalıştılar. 1.5 saat civarında da kesme taşı ile uğraşıp kapıyı kestiler ve içeri girdiler. Ben kapının açılacağını anlayınca halatın arkasındaki menholden (halatın konulduğu rögar) içeri atladım. İki metre falan yüksekliğindeymiş. Kafamı, kolumu vurup yere düştüm. Karanlık bir yerde saklandım. İçeri girer girmez ateş açtılar. Azerbaycanlı ikinci mühendisimiz öldü. Sonra 2.5 saat civarı sessizlik oldu. Dördüncü kaptan ve yağcı dümen dairesine gelip, ‘gittiler’ diye bağırınca dışarı çıktım. Hemen makineyi hazırlayıp yol verdim. Sağlığım iyi. Herkese teşekkür ediyorum.”

Batı Afrika kıyıları gemiler benzeri saldırılara uğradığı için tehlikeli bölgelerden birisi. ITF/IBF Gine körfezinde 12 millik Yüksek Riskli bölgeye ek olarak , Liberya/Fildişi kıyısı sınırından Kongo/Angola sınırına kadar olan bir bölgeyi geçtiğimiz kasım ayında genişletilmiş riskli bölge ilan etmişti. Saldırı bu tanımlı alanın dışında gerçekleşti.  Şirket yetkilileri gemide silahlı gard bulundurulmasının kendi tasarruflarında olmadığını, liman devleti izin vermediği için gemide silahlı gard bulundurmadıkları yönünde açıklama yaptı.

Yetkililer(ITF, şirket, yetkili merciler) kaçırılan personelin kurtarılması için çalışmalarını sürdürüyorlar. Saldırıda ölen gemiadamının ailesine başsağlığı diler, kaçırılan gemiadamlarının sağ salim kurtulmalarını temenni ederiz.

Konuyla ilgili haberleri aşağıdan takip edebilirsiniz.

Kaçırılan denizcilerle ilk temas kuruldu

http://www.denizcilikdergisi.com/denizcilik-gundem-haberleri/basmuhendis-tatligul-6-7-saat-kapilari-kirmaya-calistilar/

https://www.denizhaber.com/guncel/turk-gemisine-gine-korfezi-nde-korsan-saldirisi-en-az-bir-h91420.html

https://www.denizhaber.net/video/ginedeki-korsan-saldirisinin-goruntuleri-ortaya-cikti-143.htm

https://www.denizhaber.net/levent-karsan-boden-denizcilik-geminin-teknik-isletmesinden-sorumlu-firmadir-haber-99727.htm