Personel Değişimi Sorunları Devam Ediyor

Pandemi nedeniyle alınan önlemler ve kısıtlamalardan dolayı personel değişimi sorunları farklı düzeylerde de olsa dünyanın her yerinde devam ediyor. Dünya ticaretinin %80’ni deniz yoluyla yapılıyor ve dolayısıyla pandemi koşullarında en temel ihtiyaçların sağlanmasında gemiadamları fedakârca zorlu koşullarda çalışmaya devam ettiler. Zaten yeterince ağır olan gemide çalışma koşulları pandemi yüzünden alınan tedbirler dolayısıyla daha da ağırlaştı. Kimi zaman bir yılı aşkın süre boyunca gemide çalışmak zorunda kalan gemiadamları limanlarda karaya dahi ayak basamadılar. Personel değişiminin önüne çok sayıda fiziki engel çıkarıldı. Uçuşların olmaması, sınır geçişlerinde, ülkeye girişlerde engellemeler, karantinalar sebebiyle 100 binden fazla insan gemilerde mahsur kalırken, bir o kadarı da gemiye katılmak için beklerken sorunlar yaşadılar.

ITF personel değişiminin önündeki engelleri kaldırmak için pandemi patlak verdiğinden beri gerek devlet yetkilileriyle gerek uluslararası kuruluşlarla gerekse de şirketlerle çeşitli görüşmeler yaptı, kampanyalar yürüttü. Bazı konularda anlaşmaya varılsa da gerekli düzenlemeler yapılmadığı için sorun esas olarak devam ediyor, personel değişiminde sorunlar yaşanmaya devam ediyor.

ITF bu sorunla ilgili olarak iki vaka paylaştı. ITF enspektörü Mohamed Arrachedi MV Nader gemisinden şu mesajı aldı: “Durum giderek kötüye gidiyor gemide. Gemide yakıt bittiği için karanlıkta kaldık. Kötü bir şeyin olmasından o kadar çok korkuyorum ki! Yemin ederim ki personel kendine zarar verebilir.” Bu ve benzeri mesajları ITF enspektörleri o kadar çok alıyorlar ki… MV Nader bu mesajların geldiği gemilerden sadece biri.

Nader10
Arap coğrafyasında kurulan ITF ağından sorumlu olan Arrachedi şunları söylüyor: “Şu anda 15 gemiyle uğraşıyorum. Sudan, BAE, Mısır, Kuveyt, Yemen, Lübnan ve Libya’da terkedilmiş gemiler bunlar. Durumları farklı hepsinin, hepsi çok zor durumdalar, aile sorunları yaşıyorlar, arafta kamış çaresizce eve dönmeyi bekliyorlar.”
ILO’nun sitesinde ITF tarafından bildirilmiş 340 vaka var. Bunların 197’si çözülebildi. Bunlardan biri olan Tanzanya bayraklı MV Nader gemisinde 6 Mısırlı gemici 2019 kasımından beri Kızıldeniz’de mahsur kalmışlardı. 25 Temmuzda ITF’in yardımlarıyla evleri geri dönebildiler.

Diğer bir vaka ise MV Reggae gemisi. Gemi önce 2019’da Tunus’ta ardından da Türkiye’de terkedilmiş. Bu gemi personeli hemen hemen aynı mesajla ITF’ten yardım istedi: “Terkedilmiş geminin personeliyiz. Dünden beri yemek yemedik. Gemide durum giderek kötüye gidiyor. Yakıtımız bitti. Yardımınızı bekliyoruz.”

Gemiadamlarının 5 aydır maaşları ödenmediği gibi kumanyaları da doğru düzgün yoktu. Artık maaşlardan çok bir an önce eve dönmek istiyorlardı. Gemi Türkiye’ye geldiğinde Türk personel gemiden indirebildi. Ancak 5 Hintli personel gemide kaldı. Nihayet 28 Temmuzda onlar da maaşlarını alarak evlerine dönebildiler.