Covid-19 ve Gemiadamlarının Sorunlarına Dair İlgili Kurumların Yönetmelik ve Açıklamaları

Denizcilik, koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirlerden en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Günümüzde tüm dünyada üretilen malların %90’ının deniz yolu ile taşındığını düşündüğümüzde bunun neden böyle olduğu hemen anlaşılacaktır.  Bir taraftan ihtiyaçların karşılanması için taşımacılık sektörünün çalışmaya devam etmesi, diğer taraftan ulaşım ve taşımacılığa konan kısıtlamalar gemiadamlarının ağır çalışma koşullarını daha da ağırlaştırmaktadır.

Korona kapsamında alınan tedbirler özellikle sözleşmeleri sona eren gemi adamlarının gemiden ayrılmalarını ve yurtlarına iadelerini zorlaştırıyor. Firmaların ve gemi personelin öncelikli sorunu personel değişimi olarak görünüyor. Çünkü her ay 100 bin civarında personel değişimi gerçekleştiriliyor.

ETF ve ITF personel değişiminin salgın kapsamında alınan tedbirlerden dolayı gemiadamlarının durumunu kötüleştirmemesi için çeşitli düzeylerde çalışmalar yaptı. ETF, Avrupa Komisyonunun bu konuda gerekli yasal düzenlemeleri gerçekleştirmeleri için kampanyalar düzenledi. Avrupa Komisyonu sonunda bazı adımlar attı ve yönetmelikler belirlendi. Şimdi üye ülkelerin vakit kaybetmeden bu konuda gerekli somut adımları atması gerekiyor.

Avrupa Komisyonu taşımacılık temsilcisi Adina Valean yönetmelikler ile ilgili olarak şunları belirtti: “Bu yönetmelikler üye ülkelere, Avrupa Komisyonu ile koordinasyon içinde, AB kıyılarındaki bazı limanların hızlı personel değişim limanı olarak tanımlanması çağrısında bulunuyor. Bu limanlarda gemiadamlarının sağlık kontrollerinin yapılabilmesi için gerekli tesisler olmalı, gerekiyorsa gemiadamı karantinaya alınabilmeli ve memleketlerine dönebilmeleri için gerekli ulaşım bağlantılarının olması gerekiyor.”

“Salgın iş akitlerinin uzamasına yol açmış durumda ki bunun gemiadamlarının sağlığı açısından olumsuz etkilerinin olması potansiyeli var. Her halükarda iş akitlerinin uzatılması ilgili kişilerin rızası ile olmalıdır.”

Avrupa Komisyonun ilgili yönetmeliklerini burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Covid-19 kapsamındaki ITF’in açıklamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Ülkelerin salgın kapsamında aldığı tedbirleri ise bu linkten öğrenebilirsiniz.