DEÜ Denizcilik Fakültesi 24. Kış Kariyer Günleri

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi tarafından düzenlenen 24. Geleneksel Kış Kariyer Günleri 25 Kasım-06 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İki hafta boyunca gerçekleştirilen panellerde sektörün önde gelen şirketlerinin temsilcileri sektör ve şirketleri hakkında bilgi verdiler; öğrencilerin sorularını cevapladılar.

Deniz Çalışanları Dayanışma Derneği ise kariyeri günlerinin ikinci haftasında yer alan konuklardan oldu. DAD-DER yöneticileri ITF ve DAD-DER’in kısa bir tarihçesini aktardıktan sonra, öğrencileri bekleyen çalışma koşullarını, denizcilerin temel sorunlarını ve bu sorunların çözülmesi için yapılması   gerekenler hakkında temel hususları öğrencilere anlattılar.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği oturumda, son zamanlarda sıklıkla olduğu gibi gibi staj sorunu ana gündem maddesi olarak öne çıktı. Öğrenciler hem staj bulma konusundaki sorunlarını dile getirdiler hem de staj sırasında dikkat edilmesi gerekenlere dair sorular sordular.

Öne çıkan bir diğer sorun ise gemide iş güvenliği oldu. Son yıllarda stajyer öğrencilerin gemide yaralanmaları ve hayatlarını kaybetmeleri, iş güvenliği konusunu stajyerler açısından da hayati konulardan birisi haline getirmiş durumda. Bu konuda gerek DAD-DER başkanı Çağırıcı gerekse Av. Sinan Ünlü çeşitli örnek vakalar üzerinden durumu ve DAD-DER’in bu konudaki çalışmalarını anlattılar.