Stajyer Kamarasında Ölü Bulundu

Piri Reis Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü 1. Sınıf öğrencisi Mustafa Koç staj yaptığı geminin odasında ölü bulundu. Staj için gemiye katılmak üzere Hindistan’a giden Mustafa Koç, Hindistan 11 gün bir otelde kaldıktan sonra gemiye katılabildi. Firmanın yaptığı açıklamaya göre gemi 12 Haziran 2019 saat 08:00’de Kandla Limanına vardı. Sahil tanklarının dolu olması sebebiyle gemi planlandığı şekilde limana yanaşamadığı için gemiye katılacak personel yerel acente tarafından ayarlanan 3 yıldızlı bir otelde konakladılar. Yerel prosedürlerin tamamlanması üzerine tüm personel 22 Haziran 2019’da demir bölgesinde gemiye katıldı.

11 Temmuz 2019 tarihinde gemi Cibuti liman periyodundayken, saat 08:00’de Mustafa Koç telefon ile uyandırılmak istendi, ancak telefona cevap alınamadı. Saat 08:15 civarında 4. Kaptan kendisini uyandırmak için kamarasına gitti. Mustafa Koç’un hareketsiz olduğunu derhal gemi kaptanına haber verdi. Bu esnada ambulans çağırılıp, kaptan tarafından ilk tespit ve müdahaleler yapılmış. Ancak yapılan tüm ilk yardım müdahalelerine rağmen stajyer Mustafa Koç hayata döndürülemedi.

6 ay önce Mastro ve Candy gemilerinde meydana gelen patlamada bir Piri Reis üniversitesi öğrencisi hayatını kaybetmiş, bir öğrenci ise saatlerce suda kaldıktan sonra şans eseri kurtulabilmişti. Aradan 6 ay geçmeden bir stajyerin daha gemide hayatını kaybetmesi, stajyerlerin gemilerde çalışma koşullarını yeniden gündeme getirdi.

Denizcilik öğrencileri için birincil ve yakıcı sorun staj sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Denizcilik sektörünün genç denizcileri amacına hizmet edebilecek uygun koşullarda mas edebilecek bir staj kapasitesi yok. Artan okul ve öğrenci sayısına karşın, ne okulların ne devletin ne de şirketlerin bunu karşılayabilecek bir staj politikası var. Bu yüzden öğrenciler staj yapacak gemi bulmakta büyük sıkıntı yaşıyorlar. Dolayısıyla öğrencilerin staj sorunu sürekli güncelliğini ve yakıcılığını koruyor.

Sektörün lider firmalarında staj imkânı bulamayan öğrenciler mezun olabilmek için standart altı firmaların standart altı gemilerinde staj yapmaya mahkûm oluyorlar. Karadeniz’de Ocak ayında meydana gelen patlama bunun acı bir örneğiydi.

Mustafa Koç’un ölümüne dair kesin bilgiler otopsi raporundan ve diğer incelemelerden sonra ortaya çıkacaktır. Ancak her ne olursa olsun, bu elim hadise hem stajyerlerin hem de gemi adamlarının çalışma ve yaşam koşullarını bir kez daha gündeme getirmiştir. Öğrencilerin staj sorununun çözülmesi için öncelikle devletin ve okulların günümüz gerçeklerine uyan bir staj politikası oluşturmaları gerekiyor. Bu hem denizci adaylarının sektörde tecrübe kazanmaları ve geleceğe hazırlanmaları açısından, hem de sağlıklarının korunması bakımından kritik önemde bir konudur. Diğer yandan gemide iş güvenliği ve sağlığı için gerekli önlemlerin hayati olduğu kuşku götürmez. Burada asıl sorumluluk gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak üzere gemiadamlarının kendilerine düşmektedir. Gemiadamlarının hakkını bilmesi, bunların takipçisi olması gerekiyor. Bu da gemiadamlarının odalarında, sendikalarında, derneklerinde örgütlenmesi ile mümkündür.