Aliağa’da LPG Tankerinde Patlama

İzmir Aliağa’da bulunan Petkim Limanında Syn Zania adlı tankerde 1 Temmuzu 2 Temmuza bağlayan gece bir patlama meydana geldi. Maalesef bu patlama sırasında bir kişi yaşamını kaybetti. Gemide bulunan diğer 15 kişi ise hastaneye kaldırıldı.

Patlamanın meydana geldiği Syn Zania adlı İtalyan bandıralı gemi 15 metre genişliğinde ve 95 metre uzunluğunda bir LPG tankeri. Petkim’in verdiği bilgiye göre gece yarısına doğru henüz belirlenemeyen sebeplerle gemide bir patlama meydana geldi. Patlamanın ardından gemide büyük bir  yangın çıktı. Sahil güvenlik, kıyı emniyet, itfaiye ve sağlık ekipleri limana intikal etti.  İtfaiyenin müdahalesi ile yangın daha büyük bir felakete yol açmadan kontrol altına alınabildi.  Gemideki soğutma çalışmaları ise devam ediyor.

Gemide 15 İtalyan 1 Romen gemiadamı bulunuyordu. Patlamanın ardından tüm mürettebat acilen hastaneye kaldırıldı. Hastane tarafından yapılan açıklamada İtalyan vatandaşı Roberto Montegurdia’nın hayatını kaybettiği, diğer personelin ise sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Ayrıca patlama esnasında yaralanan bir Petkim çalışanın sağlık durumunun da iyi olduğu bildirildi.

Petkim’de yaşanan bu kaza Candy ve Maestro gemilerinde yaşanan patlamayı akıllara getiriyor. Bu kaza 2019 yılının başında meydana gelmişti.  Çok sayıda gemici yaşamını kaybederken, bazılarının cesetleri dahi bulunamadı. Sebebi henüz belirlenmemiş olsa da Aliağa’da da bir kişi daha hayatını kaybetti. Bu ölümler, bu kazalar kader değil. Gemi ve liman çalışanlarının çalışma koşullarının düzeltilmesi ve toplu iş sözleşmesiyle garanti altına alınması, liman ve gemilerde gerekli kontrollerin ve yaptırımların uygulanmasıyla bu “kazaların” ve ölümlerin önüne geçilebilir.