Sinop’ta Gemide Patlama

28 Şubat Çarşamba günü Sinop açıklarından Mümtaz Amca adlı kuru yük gemisinde patlama meydana geldi. Patlama sonucunda Kazım Sucu adlı bir yağcı kardeşimiz yaşamını yitirdi. Bir gemiadamı ise yaralandı.

106 metre uzunluğunda 16 metre genişliğinde olan 1983 yapısı Mümtaz Amca kömür yüklüydü. Tuapse limanından ayrılan geminin, Sinop açıklarındayken, henüz belirlenemeyen bir nedenle makine dairesinde patlama gerçekleşti. Kıyıdan da görülen feci kaza sonucunda olay yerine kurtarma ekipleri intikal etse de, maalesef yağcı arkadaşımızı kurtarmaya yetmedi.

Karadeniz’deki fırtına koşulları nedeniyle çok sayıda gemi Sinop limanına demirlemek zorunda kalmıştı. Fakat bir kişinin ölmesine bir kişinin yaralanmasına sebep olan hava koşulları değil, gemide gerçekleşen patlama. Başka kazaların yaşanmaması, başka canların yanmaması için şu soruları yeniden sormak ve bu konuda ilgili kurumların üzerlerine düşeni yerine getirmesi gerekiyor.

Karadeniz’de çalışan bu gemiler Karadeniz’in zorlu koşullarına uygun mu? Bu gemilerde gerekli denetimler yapılıyor mu? 30 yaşın üzerindeki gemilerin bu sularda çalışması gemidamlarının can güvenliği açısından ne kadar uygun?

Ölen gemiadamının yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar ve bir daha bu acıların yaşanmamasını diliyoruz.