Venedikt grevi ücretlerin ödenmesini sağladı

 

Ukraynalı denizciler ITF’in verdiği tavsiye doğrultusunda hareket ederek greve gitmelerinin ardından, ödenmemiş ücretlerini tahsil etmeyi başardılar. Türkiye’deki ITF Müfettişi Muzaffer Civelek neler yaşandığını anlatıyor.

 

  • 3 Haziran 2008: Rusya’ya doğru seyretmekte olan ticari gemi Venedikt, Çanakkale boğazını geçerken, geminin İkinci kaptanı, ITF’le temasa geçti. İkinci kaptan ITF’e gemide 13 Ukraynalı mürettebatın bulunduğunu, bu gemicilerin toplam tutarı 100.000 ABD dolarını bulan, dört aylık ücretlerini alamadıklarını söyledi. Denizciler ITF’ten kendilerine yardım etmesini İstediler. Gemi İstanbul’a gelinceye kadar temasta kalmayı sürdürdük. Mürettebata, İstanbul Boğazı’nı geçmemelerini ve demirleme alanında beklemelerini tavsiye ettim.

 

  • 7 Haziran: Gemi İstanbul’a ulaştı ve mürettebat gemiyi demirledi. Yönetici, yola devam etmeleri için mürettebata baskı yaptı, ancak onlar ben gemiyi ziyaret edinceye kadar bunu yapmayı reddettiler.

 

  • 10 Haziran: Fırtınalı üç günün ardından, bir avukat eşliğinde gemiyi ziyaret ettim ve güvertede ekiple bir araya geldim. Dil kon usunda yardımcı olmak İçin Ukrayna konsolosu da bizimle geldi. İçinde bulunulan duruma bulunabilecek kimi olası çözümlerin neler olduğunu açıkladım. Mürettebat durumu kendi arasında biraz tartıştıktan sonra greve gitmeye karar verdi. Yerel bir avukat, ödenmemiş ücretler nedeniyle geminin alıkonulmasını talep etmek üzere Türk mahkemesine başvurmak İçin gerekli yasal belgeleri bir araya getirdi.

 

  • 11 Haziran: Geminin acentesinde çalışan bir görevli, mürettebata yola çıkmaları karşılığında para vermeyi önerdi ancak gemiciler bu kişinin gemiye çıkmasına izin vermediler. Acente görevlisi benden gemiye binmesine yardımcı olmamı istedi; bunun üzerine gemiye birlikte gittik ve o beraberinde getirdiği parayı -50.000 ABD dolar ı-kaptana teslim etti. Kaptan, mürettebatın şahitliğinde parayı kilit altına aldı.

 

  • 12 Haziran: Kaptan beni aradı ve yöneticinin kendisine paranın Rusya’da ödeneceğini söyleyerek, derhal Rusya’ya doğru yola çıkması İçin baskı yaptığını anlattı. Çıplak gemi kiracısı şirkete telefon ettim; bana yöneticiyle olan sözleşmelerini feshettiklerini söylediler. Kiracı şirket mürettebata bir ödeme planı sundu. Buna göre mürettebatın gemiyi Rusya’ya getirmesi durumunda, kiracı şirket denizcilerin ücretlerini limana yanaşıldığı zaman, gemide ödeyecekti. Konuyu kendi aramızda tartıştık ve alternatif bir öneri sunmaya karar verdik. Mürettebat ödenmemiş ücretlerinin tamamının İstanbul’da nakit olarak ödenmesini talep etti ve şirketin kendilerine daha sonraki ücretleri ile ilgili bir teminat mektubu vermesi durumunda, Rusya’ya doğru yola çıkacağını belirtti. Şirket bu talepleri cevapsız bıraktı. Bunun üzerine, onları, gemiyi alıkoymak için mahkemeye başvurmaya hazırlandığımızı söyleyerek uyardım. Bir mahkeme süreci aylarca zaman alacaktı.

 

  • 14 Haziran: Geminin yeni acentesinden bir görevli beni aradı. Toplam tutarı 98.478 ABD doları olan ödenmemiş ücretleri ödemeye hazır olduklarını söylediler. Kaptan ve mürettebat gemi sahibinden bir teminat mektubu aldılar. Mürettebat Rusya’ya doğru yola çıkmayı kabul etti. Üç gün sonra, mürettebattan bazıları beni aradı ve paralarının kalan bölümünü Rusya’da, gemide nakit olarak aldıklarını söylediler.