8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Emekçi kadınların mücadelesindeki yerini koruyan 8 Mart, bu sene de dünyanın her yerinde kadınların taleplerine ve mücadelesine sahne oldu. 8 Mart, kadınlara hediye alınan bir güne çevrilmeye çalışılsa da emekçi kadınların toplumsal eşitsizliğe karşı verdiği mücadelenin bir günüdür. Çalışma hayatında, toplumsal hayatın birçok alanında kadınlar aynı sorunları yaşamaya devam ettikçe 8 Mart emekçi kadınların mücadele günü olarak varlığını korumaya devam edecektir.

Bugün yapılan birçok araştırmada Türkiye’de kadınların yaşadığı temel sorunlar şöyle ortaklaşıyor:

  • Düşük ücret, işsizlik, sigortasız çalıştırılma çalışan kadınların en önemli sorunları
  • Kadınlar erkeklerden daha düşük ücret alıyor.
  • Kadınların yarısından fazlası hayatından memnun değil!
  • Sendikalı olma oranı kadınlarda çok daha düşük. Kadınların yüzde 92’si sendikasız.
  • İşyerinde kadına ayrımcılık düzeyi yüksek. İşe alım sürecinde de ayrımcılık yaşıyor kadınlar.
  • Her 4 kadından biri güvencesiz işlerde çalışıyor.
  • Kadına şiddet giderek artıyor. 2017 yılında 400’den fazla kadın öldürüldü.

Bu sorunların düzeyi ülkeden ülkeye farklılık gösterse de, dünyanın her yerinde kadınlar düşük ücret, ayrımcılık ve şiddet sorunlarını yaşıyorlar. Bu yüzden kadınlar 8 Martta bu sorunlara dikkat çekmek için alanlara çıktılar. İstanbul’da kadınlar Taksim’de kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdiler. İspanya’da ise daha önce görülmemiş bir grev yaptı kadınlar. İspanya’daki grevde tren seferleri iptal edilirken, ülkenin dört bir yanında kadın hakları için eylemler yapıldı. Barcelona’daki eyleme 200 bin kişi katıldı.

Taşımacılık sektöründe kadınlar cinsiyet ayrımcılığına ve şiddete maruz kalıyorlar. ITF, ETF ve ITUC kadın taşımacılık işçilerinin sorunlarının çözümü için kampanyalar yürütüyor. Kampanya ile ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

itf 8 Mart kampanyası

8 Mart Emekçi Kadınlar Gününü bir kez daha kutluyor, emekçi kadınların mücadelelerinde başarılar diliyoruz.