M/V Wardeh Gemisi Personeli Yurtlarına Döndü

Mersin Limanında 6 aydır terk edilmiş durumda olan Wardeh gemisi ve 35 Suriyeli gemi adamının dramı sona erdi. Bir yıldan fazla süredir maaşlarını alamadıkları gibi gemide kumanya ve içme suyu dahi tükenmişti. ITF’in yardımlarıyla ve destekleri ile gemi adamlarının temel ihtiyaçları karşılanmaya çalışılıyordu. Ancak en büyük sorun, gemide birikmiş bulunan hayvan gübresi ve çürüyerek bozulmuş hayvan yemlerinden kaynaklanan ciddi hastalık riskleri karşısında yaşam mücadelesi vermeleriydi. Bu yüzden bir an önce yurtlarına iade edilmesi gerekiyordu. Gemide en zorunlu ihtiyaçlar karşılansa dahi, uzun süre atıl bir gemide kalmanın zorluğunu bütün gemi adamları bilir.

ITF Müfettişi Muzaffer Civelek ve DAD-DER vakayı öğrenir öğrenmez soruna dahil olarak, hem ITF’i hem de diğer yetkili kurumları devreye sokarak çözüm arayışlarına başladı. Öncelikle Kumanya ve içme suyu yardımı yapıldı. Diğer taraftan yetkili mercilerle görüşülerek gemi adamlarının yurda iadesi için bürokratik engeller çözülmeye çalışıldı. Ancak gemi adamları Suriye Vatandaşı olduklarından gemiden ayrılıp Türkiye’ye resmi olarak giriş yapmalarına izin yoktu. Dolayısı ile çözülmesi gereken ilk sorun bu izinlerin alınabilmesiydi.wardeh-provision

Aylardır gemide bekleyen ve artık bir an önce evlerine dönmek isteyen gemi adamları geçtiğimiz hafta gemiyi filikaları kullanarak terk ederek Mersin Limanına ulaştılar ve yetkililerce yolcu bekleme salonuna alındılar. Liman yetkilileri gemi adamlarını gemiye geri göndermek istediyse de gemi adamları kabul edilemez koşullara tekrar dönmeyi reddettiler. ITF Müfettişi Muzaffer Civelek Mersin Limanına giderek olaya yerinde müdahale edip, günler süren yoğun çabaları sonucunda gemi adamlarının sorununun çözülmesini, son olarak da uçak biletlerinin alınarak Suriyeli denizcilerin nihayet evlerine ulaşmalarını sağladı.