ETF’in 5. Kongresi

ETF(Avrupa Taşımacılık İşçileri Konfederasyonu) 5. Kongresini “Avrupa için Adil Taşımacılık- Sosyal Adalet, Dayanışma, Birlik” temasıyla gerçekleştirdi.  Kongrenin ana gündeminde işçi hakları ve sendikal haklar, sürdürülebilir taşımacılık, küresel örgütlenme, sınırlarda karşılıklı işbirliği ve koordinasyon, otomasyon gibi taşımacılık işçilerin temel sorunları vardı. Ayrıca kongrenin öncesinde ETF’in kadın komitesi ve gençlik komitesi de kendi gündemleriyle toplandı.

ETF Genel Sekreteri Eduardo Chagas kongre hakkında şunları ifade etti: “Bu kongrede ETF üyeleri ETF’in ve Avrupa taşımacılık sektörünün geleceğine şekil verecekler.  3.5 milyon taşımacılık işçisi sektördeki emek karşıtı politikaların durdurulmasını, çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesini ETF’ten bekliyorlar. Bu hem ETF’in hem de ITF’in faaliyetlerinin merkezini oluşturuyor. Biz Avrupa’yı ileriye taşımak için hazırız; bunun için hem işçilere hem de tüm yurttaşlara adil bir taşımacılık için mücadele etmeye de hazırız”

Kongrede ETF başkanlığına Danimarka, Belçika ve Bulgaristan sendikalarından üç sendikacı aday oldu. Ancak diğer adayların Frank Moreels (BTB- Belçika) lehine çekilmesiyle Moreels delegelerin büyük bir çoğunluğunun oyunu alarak ETF’in yeni başkanı seçildi.